XI Plener Artystyczny ISD Huty Częstochowa

– Spójrzcie na te obrazy jak na jedną opowieść o barwach huty – mówił podczas otwarcia wystawy XI Pleneru Artystycznego ISD Huty Częstochowa jego komisarz Mariusz Chrząstek. Podobnie jak w poprzednich latach malarze, graficy i rzeźbiarze zostali zaproszeni do Huty, a następnie mieli stworzyć prace inspirowane tą tematyką. Powstały dzieła bardzo różnorodne i ciekawe, które można obecnie oglądać w Ratuszu.

Obrazy wzbudziły duże zainteresowanie uczestników wernisażu. Była to takze okazja do rozmowy z twórcami, którzy chętnie opowiadali o swoich pracach i wrażeniach z wizyty w Hucie.

W XI Plenerze Artystycznym ISD Huty Częstochowa uczestniczyli: Tomasz Lubaszka, Anna Ujma-Lubaszka, Krzysztof Kamil Malewicz, Ewa Powroźnik, Małgorzata Sętowska, Dawid Bocheński, Roman Antonowicz, Janusz Koniecki, Wojciech Kołsut, Romualda Anioł-Lubas, Marta Frej, Dariusz Dąbrowski, Stanisław Przewłocki, Karol Barton, Mariusz Chrząstek, Jacek Depta, Justyna Mosińska, Karolina Marczak oraz Wojciech Bański. Troje ostatnich to wyróżniający się studenci Wydziału Sztuki Akademii im. jana Długosza.

Większość z artystów dopiero po raz pierwszy wzięła udział w hutniczym plenerze, ale deklarowali, że w kolejnych latach chętnie znów odwiedzą Hutę. W dowód wdzięczności za zaproszenie do udziału w plenerze prezes Anatolii Fiediajew otrzymał od artystów pamiątkową statuetkę.

Wystawie towarzyszy specjalnie wydany katalog z pracami wszystkich 19 artystów.

Podczas wernisażu doradca Zarządu Huty Jacek Kasprzyk, zaangażowany od lat w organizację plenerów, otrzymał od władz Częstochowy medal „Merentibus” („Dobrze czyniącemu”, przyznawany za działalność społeczną na rzecz miasta i mieszkańców. W zastępstwie prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka wręczył go wiceprezydent Mirosław Soborak.

 

blackflow

About blackflow